Menu
Obec Dolní Lhota
Dolní
Lhota

Povolení stavby v silničním ochranném pásmu

3. Pojmenování (název) životní situace

Povolení stavby v silničním ochranném pásmu

4. Základní informace k životní situaci

V silničním ochranném pásmu lze provádět stavby, které vyžadují stavební povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu, provádět terénní úpravy, jimiž by se úroveň vozovky snížila nebo zvýšila ve vztahu k niveletě vozovky, a zřídit a provozovat reklamní zařízení jen na základě povolení silničního správního úřadu.

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Stavebník požadované stavby nebo reklamního zařízení.

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Povolení stavby v silničním ochranném pásmu je podkladem pro stavební řízení a nenahrazuje stavební povolení (ohlášení stavebnímu úřadu).

Povolení stavby v silničním ochranném pásmu se nevyžaduje u staveb čekáren linkové osobní dopravy, zařízení tramvajových a trolejbusových drah, telekomunikačních a energetických vedení a pro stavby související s úpravou odtokových poměrů.

Silniční ochranné pásmo je prostor mimo souvisle zastavěné území obce ohraničený svislými plochami vedenými do výšky 50 m ve vzdálenosti od osy vozovky či přilehlého jízdního pásu stanovené podle kategorie a třídy dotyčné pozemní komunikace.

V případě dálnice je tato vzdálenost 100 m (jde-li o reklamní poutače, propagační a jiné zařízení, světelné zdroje, barevné plochy a jiná obdobná zařízení viditelná uživateli pozemní komunikace, posouvá se hranice silničního ochranného pásma na vzdálenost 250 m), v případě silnice I. třídy a místní komunikace I. třídy 50 m a v případě silnice II. třídy, silnice III. třídy a místní komunikace II. třídy 15 m.

Místní komunikace III. třídy, místní komunikace IV. třídy a účelové komunikace silniční ochranné pásmo nemají.

Zřízení a provozování reklamního zařízení v silničním ochranném pásmu lze povolit pouze na dobu určitou, nejvýše na dobu 5 let, a to za podmínky, že reklamní zařízení nemůže být zaměněno s dopravní značkou nebo s dopravním zařízením, a že nemůže oslnit uživatele dotčené pozemní komunikace nebo jinak narušit provoz na pozemních komunikacích.

V případě, že se má reklamní zařízení nacházet na dálnici nebo silnici I. třídy, musí sloužit k označení provozovny nacházející se v silničním ochranném pásmu ve vzdálenosti do 200 m od reklamního zařízení.

V rozhodnutí o povolení zřídit a provozovat reklamní zařízení v silničním ochranném pásmu stanoví silniční správní úřad podmínky, které musí žadatel dodržovat.

7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace

Podáním žádosti k silničnímu správnímu úřadu.

8. Na které instituci životní situaci řešit

Obraťte se na silniční správní úřad.

9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit

Věcná příslušnost k vydání rozhodnutí se řídí kategorií a třídou pozemní komunikace, v jejímž ochranném pásmu mají být stavba nebo terénní práce prováděny anebo provozováno reklamní zařízení.

Pro dálnice je silničním správním úřadem Ministerstvo dopravy, pro silnice I. třídy krajský úřad, pro silnice II. a III. třídy obecní úřad obce s rozšířenou působností a pro místní komunikace obecní úřad.

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

Na úřadě předložte:

  • žádost o povolení stavby v silničním ochranném pásmu,

  • situaci s vyznačením polohy požadované stavby či reklamního zařízení,

  • výpis z obchodního nebo jiného rejstříku (přiloží právnické osoby),

  • živnostenský list nebo jiný průkaz živnostenského oprávnění (podnikající fyzické osoby).

K vydání rozhodnutí o povolení reklamního zařízení v silničním ochranném pásmu je třeba souhlas vlastníka nemovitosti, na které má být reklamní zařízení zřízeno a provozováno, a souhlas Policie České republiky (v případě ochranného pásma dálnice souhlas Ministerstva vnitra).

Pokud žadatel souhlas silničnímu správnímu úřadu nepředloží, silniční správní úřad si jej od vlastníka dotčené nemovitosti a od Policie České republiky (resp. Ministerstva vnitra) vyžádá.

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

Předepsané formuláře nejsou stanoveny.

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Pokud se jedná o jednoduchý případ, rozhodne silniční správní úřad bezodkladně; jinak musí být o žádosti rozhodnuto do 30 dnů od podání žádosti, ve zvlášť složitých případech do 60 dnů od podání žádosti.

14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

Jedná-li se o povolení reklamního zařízení v silničním ochranném pásmu, je účastníkem řízení kromě žadatele také vlastník nemovitosti, na které má být reklamní zařízení zřízeno a provozováno, a dotčeným správním úřadem je příslušný dopravní inspektorát Policie České republiky (v případě ochranného pásma dálnice Ministerstvo vnitra).

V ostatních případech je účastníkem řízení pouze žadatel.

15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

Další činnosti nejsou stanoveny.

16. Elektronická služba, kterou lze využít

Tuto situaci není možné řešit zasláním žádosti elektronickou poštou.

19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují

Proti rozhodnutí lze podat odvolání.

Odvolání se podává ke správnímu úřadu, který rozhodnutí vydal, a to do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí.

20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností

Provádění stavby a provádění terénních prací v silničním ochranném pásmu, které vyžaduje povolení silničního správního úřadu, bez takového povolení fyzickou osobou je přestupkem, za který lze uložit pokutu do 100 000 Kč.

Provádění stavby a provádění terénních prací v silničním ochranném pásmu, které vyžaduje povolení silničního správního úřadu, bez takového povolení právnickou osobou je správním deliktem, za který lze uložit pokutu až do výše 100 000 Kč.

Zřízení či provozování reklamního zařízení v silničním ochranném pásmu bez povolení silničního správního úřadu nebo nedodržení podmínek takového povolení právnickou nebo fyzickou osobou je správním deliktem, za který lze uložit pokutu až do výše 300 000 Kč.

Pokud právnická nebo fyzická osoba porušuje podmínky stanovené v rozhodnutí o povolení zřízení a provozování reklamního zařízení v silničním ochranném pásmu, rozhodne silniční správní úřad o odnětí povolení.

Právnické nebo fyzické osobě, které bylo odňato povolení ke zřízení a provozování reklamního zařízení v silničním ochranném pásmu, může být uděleno povolení na základě nové žádosti nejdříve po uplynutí 3 let od nabytí právní moci rozhodnutí o odnětí povolení.

Pokud se silniční správní úřad dozví o zřízení nebo existenci reklamního zařízení umístěného v silničním ochranném pásmu bez povolení silničního správního úřadu, vyzve vlastníka reklamního zařízení k jeho odstranění, a v případě neodstranění reklamního zařízení do 5 pracovních dnů od doručení výzvy vlastníkovi zajistí silniční správní úřad zakrytí reklamy a následně odstranění reklamního zařízení na náklady jeho vlastníka.

Jestliže silniční správní úřad nemůže zjistit vlastníka reklamního zařízení zřízeného nebo provozovaného bez povolení v silničním ochranném pásmu, zveřejní výzvu k odstranění reklamního zařízení způsobem v místě obvyklým a po marném uplynutí lhůty 10 dnů od zveřejnění výzvy zajistí zakrytí reklamy a následně odstranění reklamního zařízení na náklady vlastníka nemovitosti, na které je reklamní zařízení umístěno.

23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě

28. Popis byl naposledy aktualizován

12.04.2018

29. Datum konce platnosti popisu

Bez časového omezení.


nahoru